Fair Play dla zachodniopomorskich firm

Szczeciński oddział terenowy Agencji Mienia Wojskowego otrzymał certyfikat „Przedsiębiorstwa FAIR PLAY”. Nagrody wręczono na uroczystej gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

Z naszego regionu nagrodzono łącznie 17 firm, a ze Szczecina dwie.

– Przyznanie tytułu „Przedsiębiorstwo FAIR PLAY” potwierdza rzetelność firmy i dbałość o właściwe relacje we wszystkich istotnych obszarach i dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa – uważa Jerzy Kochański dyrektor szczecińskiego oddziału agencji, który odbierał nagrodę w Warszawie.

Tytuł „Przedsiębiorstwo FAIR PLAY” przyznawany jest w celu promocji etyki w biznesie i działalności gospodarczej, rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością lokalną, władzą lokalną i samorządową, działań zgodnych z obowiązującym prawem i powszechnie przyjętymi normami społecznymi. Ostatnio podobną nagrodę (Innowatorów) otrzymała szczecińska firma rozwijająca aplikację „Lokalizacja telefonu” skierowaną do rodziców chcących sprawdzić gdzie znajduje się ich pociecha.

Laureaci Statuetek „Przedsiębiorstwo Fair Play”

  • WZ EUROCOPERT Sp. z o.o. Szczecinek
  • Miejskie Wodociagi i Kanalizacja Sp. z o.o. Koszalin Certyfikaty
  • ELEKTRO-EKO Fijalkowska-Zabielska Sp. J. Kolobrzeg
  • GPT Sp. z o.o. Koszalin
  • Produkcja i Handel Wyrobów Gumowych „LENDER” Z. Lender, M. Lender, K. Lender, H. Bartodziej, J. Bartodziej Szczecin
  • Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Pyrzyce
  • STYL-BET Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jurewicz i Paradowski Sp. J. Drawsko Pomorskie
  • Zakład Kamieniarski „LASTRICO” Jan Zietek Police

W piątek w sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie rozdano tegoroczne certyfikaty Przedsiębiorstwa Fair Play. W zachodniopomorskim przeważały firmy z byłego koszalińskiego, w całej edycji – z podkarpackiego. Idea programu ma wieloletnią tradycję. Wywodzi się od ogłoszonego w 1992 r. przez Krajową Izbę Gospodarczą konkursu „Business Fair Play Award”. Celem programu jest promocja etyki w działalności gospodarczej, rozumianej jako zespół norm postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z kontrahentami, klientami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością i władzą lokalną oraz państwową.

– Bardzo się cieszę, że doceniono nas – nie krył wzruszenia tuż po otrzymaniu certyfikatu Jan Lemparty dyrektor Pyrzyckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. – Z drugiej strony, na wynik złożyła się praca wszystkich pracowników, ich zaangażowanie w firmę i jej dobry wizerunek na zewnątrz.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się z całej Polski ponad 600 przedsiębiorstw. Po pierwszym etapie, regionalnym, część firm odpadła. W Warszawie certyfikaty z województwa zachodniopomorskiego odebrało 21 firm.

– Mam satysfakcję, że to już drugi rok pod rząd zostaliśmy nagrodzeni – mówi z satysfakcją Jan Ziętek z polickiego Zakładu Kamieniarskiego „Lastrico”. – Na pewno podnosi to prestiż firmy, choć tytuł mało jest doceniany w naszym województwie. Tak przynajmniej było w roku ubiegłym. W innych regionach, co wiem po rozmowach z kolegami z branży, doceniany jest przez władze samorządowe, u nas niedostrzegany.

Przedsiębiorstwa oceniane są w programie dwuetapowo – na poziomie regionalnym, a później ogólnopolskim. W komisjach oceniających firmy zasiadają przedstawiciele administracji i samorządów gospodarczych, banków i instytucji finansowych, uczelni, organizacji przedsiębiorców, ZUS i organów podatkowych.

– Zasłużyliśmy na ten certyfikat ciężką pracą – mówi bez żenady Marcin Reichert z firmy EMKO s.c. – Już w czasie przygotowań i badań nas przez audytorów certyfikatu odczuliśmy, że jesteśmy doceniani przez wszystkich. Mam nadzieję, że po otrzymaniu certyfikatu, to się nie zmieni.