Gmina Slawno

Wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Ustka oraz zaprzyjaźnionym blogiem, przeprowadzam cykl mający za zadanie promocję Polski na wakacje! Będziemy starali się Was przekonać do pozostania na miejscu. Chcemy udowodnić że wakacje spędzone tutaj wcale nie muszą być drogie czy nudne.

Cykl będzie trwał aż do wakacji (wpisy będą specjalnie oznaczone).

Dziś gmina Sławno, za tydzień: Jezioro Modła.

Zabytki w powiecie, to przede wszystkim liczne koscioly gotyckie, których jest około 30, a należą do nich:

W gminie Sławno:

  • kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego – murowany XV/XVI w.;
  • kościoły w Boleszewie z XIV-XV w.; w Ryszczewie, Stawsku, Starym Krakowie i Żukowie z XV w. oraz z XIX w. w Tychowie, Radoslawiu i Wrzesnicy;
  • Pałac z XIX w. w Noskowie.
  • kościół parafialny pw. WNMP – zabytek 1 klasy, ufundowany przez księżną Zofie, żonę Barmina 4 w 1321r. Budowany w stylu gotyckim, murowany z cegły na
    kamiennej podmurówce. Bazylikowy, trójnawowy. Wskutek zniszczenia w 1945r. nie posiada zabytkowego wystroju. Położony jest w centrum miasta, a swoim monumentalnym kształtem góruje nad pozostałymi budowlami miasta.
  • kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy. Neogotyk, budowlany w latach 1925-28, murowany, z cegły klinkierowej, halowy. Zabytkowy wystrój stanowi renesansowy tryptyk z 16 w., pokazujący pięć scen z życia Matki Boskiej. Zamknięty, odsłania wspaniały ornament roślinny i świętych z czasów wczesnochrześcijańskich: Jana Chrzciciela, Wawrzuńca, Katarzynę i Dorotę.

Wszystkie wyżej zamieszczone informacje i zdjęcia pochodzą z drugiego wydania folderu Sławna pt. „Powiat Sławieński”.

Lokalizacja Sławna

Miasto województwa Zachodniopomorskiego, liczy  obecnie okolo 14 tys. mieszkańców. Leży na skrzyżowaniu linii  klejowych i dróg kołowych wiodących ze wschodu od Gdańska – na  zachód do Szczecina i z południa od Bytowa – na północ do  Darłowa. Do Słupska jest stad 27 km, do Koszalina 40, a do  Darłowa 19.

Przez Sławno przepływają dwie rzeki: Wieprza  (długość 140 km) i Moszczenia (dlugość 17 km) wpadająca w samym  mieście do Wieprzy. Sławno zajmuje obszar około 30 km2 i leży na  wysokości 24 m n.p.m.