Przelewice: Ogród dendrologiczny

We wsi Przelewice znajduje się jeden z najciekawszych i najstarszych w Polsce ogrodów dendrologicznych. Miejscowość położona jest w odległości 17 km od Pyrzyc. Już w XII w. znana była, jako duża osada. Z tego okresu pochodzi zachowany dobrze kościół ze szczytem zdobionym blendami, 2 portalami ostrołukowymi i późniejszą drewnianą wieżą i plebanią powstałymi w XVIII w.

Park, położony na 30 ha, gdzie terenie którego mieści się Ogród Dendrologiczny, powstał około 200 lat temu. W latach 1933-39 dendrolog dr Karol Bőrsing sprowadził tu liczne gatunki drzew egzotycznych. W parku znajduje się grób założyciela ogrodu oraz mauzoleum von Prillwitzów, którzy byli właścicielami parku w latach 1814-1923.

Dwie trasy

Zwiedzanie parku trwa około 3 godzin. Wytyczono dwie trasy – czerwoną i niebieską. Dawniej ogród podzielony był na terytoria – dzielnice. W japońskiej można było zobaczyć drewnianą pagodę, mostek charakterystyczny dla japońskich ogrodów oraz liczne rośliny, w tym karłowate klony z Japonii. Drugą dzielnicą była wschodnioazjatycka.

Dziś ogród wzbogacony został o wiele innych roślin. W Alei Drzew Polskich można zobaczyć kasztanowce, klony, jawory, jesiony, lipy, wiązy i buki. Część z nich pamięta jeszcze rodzinę von Prillwitzów. W Alei Lilaków (bzów) podziwiać można jabłonie ozdobne z drobnymi kolorowymi jabłuszkami oraz amerykańskie i azjatyckie brzozy. Szczególnie oryginalna jest japońska brzoza Mkasymowicza z dużymi, jak u lipy liśćmi i brzoza biało-chińska o nietypowej różowej korze. Równie ciekawe rośliny spotykamy w Alei ródliskowej biegnącej wzdłuż naturalnych mokradeł, w Alei Świerków, Alei Róż, Alei Jaworowej, w lesie Barszczowym, na Alei Przez rzekę oraz w wielu innych miejscach.

Miejsce bardzo polecam: bywałem wielokrotnie i za każdy razem udawało mi się odkryć co innego. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecam kawiarnię z pawiami biegającymi dookoła (tak, biegającymi luzem między stolikami).