Wody wszędzie dookoła

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją wakacyjnej serii wpisów mających zachęcić Was do spędzenia urlopów w Polsce.

Przez ziemie Sławieńska przepływa kilkanaście większych i mniejszych rzek. Największe z nich to wspomniana już Wieprza i jej najdłuższy lewy dopływ – Grabowa. Wszystkie rzeki okolic Sławna są jeszcze względnie czyste i dość bogate w ryby szlachetne (łosoś, pstrąg, lipień, troć) oraz gatunki pośledniejsze – szczupak, leszcz, płoć, brzana i inne.

Rzeka Wieprza

Wpada do Bałtyku w Darłówku – znanej miejscowości  wypoczynkowej. Źródła jej znajdują się w pobliżu wsi Kramarzymy  w okolicy Bytowa. Początkowo Wieprza płynie w głębokich  dolinach, wśród rozległych lasów, tworząc kilka przełomów.

Dolny  odcinek zalicza sie do najładniejszych na Pomorzu. Dla kajakarzy  Wieprza dostępna jest od wsi Bożanka, położonej przy szosie  Miastko – Słupsk. Długość spływu około 100 km, czas na przebycie  5-6 dni. Spływy masowe Wieprza można organizować od Korzybia –  około 65 km od ujścia. Rzeka Grabowa wpada do Wieprzy w pobliżu  portu w Darłówku. Wypływa z małego śródleśnego jeziorka Okunino,  niedaleko wsi Lakie, na północ od Jeziora Bobiecinskiego.  Długosc cieku 78 km. W odległosci 25 km, powyżej wsi Buszyno  płynie ku północy głeboka, zalesiona dolina i ma tutaj charakter  rzeki górskiej.

Miedzy Polanowem a wsią Krąg – w bliskim  sąsiedztwie doliny Grabowej prowadzi jedna z najpiękniejszych  widokowo dróg pomorskich. W środkowym i dolnym biegu, Grabowa  płynie wśród rozłeglych łąk. Dla kajaków rzeka dostępna jest od  wspomnianej wsi Buszyno. Stanowi szlak dość trudny ale bardzo malowniczy. Grabowa uwiecznił w swych wspomnieniach pt. „Pól  Wieku” znany pisarz Jerzy Putrament, który wielokrotnie w jej  wodach (w pobliżu wsi Lejkówek) łowil ryby. W okolicach Sławna  istnieje kilkadziesiąt jezior. Najwięcej jest na terenie gminy  Kępice. Część jezior jest zagospodarowana turystycznie. Do  największych, najbardziej osobliwych, badz zagospodarowanych  turystycznie należą: Bukowo, Wicko, Kopan, Obleskie.

Tekst opracowano na podstawie strony Turystycznysłupsk – atrakcje w Słupsku

Rezerwat Przyrody „Jezioro Modla”

Zarządzeniem z dnia 12.10.1982 r. Minister Leśnictwa i  Przemysłu uznaje za rezerwat przyrody pod nazwa „Jezioro Modła”  obszar jeziora i nieużytków o łącznej powierzchni 194.80 ha,  obejmujący ochrona miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków wodnych  oraz zespołów roślinności wodnej i szurawej. „Jezioro Modla”  umiejscowione jest 2 km na północny-zachód od Duninowa, 2-3 km  od brzegu morskiego, stanowiąc w ten sposób jedno z jezior  przymorskich. Gniazdują tu ptaki stanowiące ewenement polskiej  ornitologii: mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy, rycyk,  remiz, błotniak stawowy i lakowy oraz bak i kwiczoł. Bogatą szatę roślinną prezentują: trzcina pospolita, palka, zbiorowiska  wierzbowe i zaroślowe, tworząc w ten sposób sprzyjające do  legowania ptaków wodnych i błotnych. Jezioro Modła posiada range  ostoi o znaczeniu europejskim.

Rezerwat Przyrody „Buczyna Nad Słupia”

Jedna z podstawowych form konserwatorskiej ochrony przyrody  sa rezerwaty przyrodnicze. „Buczyna Nad Słupia” o powierzchni  18,92 ha położona jest na pograniczu miasta i gminy Ustka,  miedzy korytem rzeki Slupi a torem kolejowym relacji  Ustka-Slupsk, przy przystanku PKP Mokrzyca. Swym zasięgiem  obejmuje fragment pradoliny Slupi z drzewostanem bukowym, jest  to żyzna buczyna niżowa, rzadko spotykana na Pomorzu. Z roślin  zielnych występują tu m.in. perłówka jednokwiatowa, kokorycz  wątła, złoć popłocholistna.